Παρατηρώντας τις φωτογραφίες του από την εφηβική ηλικία και μετά βλέπουμε ότι ο Λευκάδιος Χερν εμφανίζεται πάντα με το δεξί προφίλ και αυτό γιατί το αριστερό του μάτι ήταν τελείως κατεστραμμένο, ύστερα από ένα ατύχημα στα δεκαέξι του χρόνια. Αυτή η δυσμορφία που τον έκανε διαφορετικό του δημιούργησε ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα απ' όσα ήδη είχε. Εκτός από τις φοβίες και τα φαντάσματα -κατάλοιπα της συντηρητικής και απάνθρωπης ανατροφής- είχε πρόβλημα και στην εμφάνιση και στην όραση. Το ανοιχτό μυαλό του, που «γνωρίζει ρίζες αλλά όχι σύνορα», δεν περιορίστηκε σε μία συγκεκριμένη εθνική ταυτότητα. Ωστόσο από τα δύο βαπτιστικά του εγκατέλειψε το ιρλανδικό όνομα Πατρίκιος, σημάδι ότι ο πικρός ιρλανδικός κύκλος έχει κλείσει.
Στις απαρχές της οργάνωσης του σύγχρονου νεοελληνικού κράτους ο κυβερνητικός μηχανισμός απαρτιζόταν μόλις από 7 «Γραμματείες»-Υπουργεία. Ο αριθμός τους από το 1833 έως το 1910 παρέμεινε αμετάβλητος, περιορίζοντας τοιουτοτρόπως την κρατική παρέμβαση σε στοιχειώδεις -και μόνο- τομείς πολιτικής (διοίκηση, διπλωματία, εθνική άμυνα, οικονομία). Εντούτοις, από τη δεύτερη δεκαετία του 20ού αιώνα ο ρόλος του κράτους άρχισε να μεταβάλλεται διεθνώς λόγω των συγκυριών, με κορυφαία εξ' αυτών τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο.
Θα διαδηλώσω γιατί ξέρω πως η ανθρωπότητα μπορεί να είναι πολύ καλύτερη απ' ό,τι είναι σήμερα. Θα διαδηλώσω για να έχουν οι άνθρωποι μια καλύτερη ποιότητα ζωής και πέρα από τη «ζωή» που έχουν στη δουλειά τους. Για να σώσω τα παιδιά μου από τα υπέρογκα χρέη που απαιτούνται για να μπορέσουν να σπουδάσουν. Για τους δεκάδες χιλιάδες ασθενείς και ανάπηρους που έχουν πεθάνει στο όνομα της λιτότητας. Για όλους εκείνους που σήμερα ζουν υπό συνθήκες ακραίας φτώχειας και είναι άστεγοι. Για όλους εκείνους που καταστρέψαμε και εκτοπίσαμε εξαιτίας ανούσιων αλλά κερδοφόρων πολέμων. Για τον υπέροχο πλανήτη μας που βιάζεται για τους πόρους του και αποστραγγίζεται μπροστά στα μάτια μας.
Η μπάλα δεν πρέπει να είναι εκεί μόνο για να ψυχαγωγεί. Η δημοσιότητα αυτού του αθλήματος και η δύναμη που ασκεί στις ψυχές μας μπορεί και πρέπει να χρησιμοποιηθεί για καλό! Και αυτό προσπαθεί το European Football Club Association! Να εγείρει το ενδιαφέρον του κόσμου αλλά και των ίδιων των αθλητικών σωματείων για τον εθελοντισμό και την προσφορά. Να συγκεράσει το πάθος για τον αθλητισμό με το πάθος για μια πιο δίκαιη και εύρωστη κοινωνία.
Πολλοί ισχυρίζονται ότι πολλά επαγγέλματα δεν πρόκειται να αντικατασταθούν από προιόντα της τεχνολογίας όπως είναι τα ρομπότ. Ενώ είναι λογικό το να υποστηρίζει κανείς τη διατήρηση των επαγγελμάτων που εξακολουθούν να εκτελούνται από τον άνθρωπο, ο ισχυρισμός αυτός συνήθως βασίζεται σε δύο παραδοχές: ότι οι υπολογιστές δεν είναι σε θέση να ασκήσουν κριτική χρησιμοποιώντας τη λογική ή να είναι δημιουργικοί ή να δείχνουν ανθρώπινη κατανόηση, και ότι αυτές οι ικανότητες είναι απαραίτητες για την παροχή επαγγελματικών υπηρεσιών.
Σταμάτα να γκρινιάζεις, να διαμαρτύρεσαι και να στεναχωριέσαι για τον εαυτό σου! Οι κακοτοπιές της ζωής συνέβησαν για κάποιο σκοπό, ίσως για να αλλάξουν την πορεία σου σε μια κατεύθυνση που προορίζεται ειδικά για εσένα. Μπορεί να μην σου είναι εύκολο να το δεις αυτό και να το κατανοήσεις την ίδια στιγμή που σου συμβαίνει. Παρ' όλα αυτά, ανακαλώντας τις παλίες αρνητικές κακοτοπιές, τελικά παρατηρείς ότι σε έχουν οδηγήσει σε ένα καλύτερο μέρος, σε ένα καλύτερο άτομο, σε μια καλύτερη κατάσταση,
Όταν η ανάγκη κάποιου να είναι αρεστός σε όλους αποκτά κεντρική θέση, αυτό μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις στη ζωή του. Ζει αγχωμένος προσπαθώντας να ευχαριστήσει πάντα τους άλλους, χωρίς να αρνείται απαιτήσεις τους που ίσως να μην ήθελε να ικανοποιήσει ή να μη μπορεί. Οι ανάγκες των άλλων μπαίνουν σε προτεραιότητα, με αποτέλεσμα να παραμελεί δικές του προσωπικές ανάγκες και επιθυμίες. Μπορεί να κάνει υπερπροσπάθεια στην δουλειά, στις φιλικές, κοινωνικές και προσωπικές σχέσεις για να αποτρέψει την κριτική και την απόρριψη και να εξασφαλίσει την αποδοχή. Πολλές φορές αυτή η συμπεριφορά μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα οι άλλοι να τον εκμεταλλεύονται.
Αρκετά χρόνια αργότερα 35 φεύγα πια, κι ενώ μεγάλωνα κι εγώ παιδιά, συνειδητοποίησα πως δεν μου είχαν φτάσει αυτά που έμαθα στο πανεπιστήμιο τόσα χρόνια πριν. Κατάλαβα πως τελικά ποτέ δε σταματάς, ή δεν θα 'πρεπε να σταματάς, να θέλεις καινούρια γνώση. Ίσως αυτό να αισθάνονταν και οι τότε συμφοιτητές μου γονείς, όταν παιδεύονταν να προλάβουν τα μαθήματα, τις εργασίες, το διάβασμα και τις εξετάσεις, μαζί με τόσες άλλες υποχρεώσεις που είχαν.
Ξεκίνησα να κλείνω το κείμενο κάνοντας προβολή στην ελληνική πραγματικότητα, αλλά απογοητεύτηκα. Δε θυμάμαι ποια ήταν η τελευταία φορά μετά την είσοδο μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, που το εγχώριο πολιτικό σύστημα πήγε κόντρα ή νίκησε το λαϊκισμό. Οπότε ας μείνει το ερώτημα, καθαρό: Ο Κοινοβουλευτικός που έχει ψηφιστεί για να εκπροσωπεί στο Κοινοβούλιο τα συμφέροντα ενός λαού, «μπορεί» να νομοθετήσει στη Βουλή αντίθετα από τη βούληση της πλειοψηφίας του ίδιου λαού, όπως αυτή εκφράστηκε μέσα από ένα δημοψήφισμα; Το συμπέρασμα δικό σας.
Θα ξεβολευτούμε λίγο, αλλά μερικοί νόμοι θα πρέπει να αλλάξουν, όπως για παράδειγμα η ομοφυλοφιλία, που σ' ένα κοσμικό κράτος μπορεί να μην αποτελεί πρόβλημα, στο χριστιανικό μας κράτος σύμφωνα (και) με τον Αμβρόσιο, είναι θανάσιμο αμάρτημα και θα πρέπει ν' απαγορευτεί. Κι επειδή όπως είπε κι ο Αρχιεπίσκοπος, «O Μητροπολίτης Αιγιαλείας Αμβρόσιος, δεν κάνει λάθος, το πρόβλημα είναι ο τρόπος που τα λέει», η διατύπωση στο νόμο, θα πρέπει να γίνει με κομψό και ευγενικό τρόπο. Επίσης, εκτός από τα σχολεία και τα δικαστήρια να μπουν εικονίτσες και σταυροί και σε άλλα δημόσια κτήρια όπως στις εφορίες, στις πολεοδομίες, στα ΚΕΠ.
Νεράντζια, πορτοκάλια και λεμόνια είναι η πρώτη ύλη για τις μεταποιητικές διαδικασίες των ΦρουτοΕΕΕΕΚπλήξεων. Μέσα στο άρτια εξοπλισμένο εργαστήριο Μαγειρικής του σχολείου και με την υποστήριξη των χορηγών και των υποστηρικτών μας παράγουμε λικέρ, χυμούς, μαρμελάδες και γλυκά του κουταλιού. Η επιχείρηση μας διαθέτει Πρόεδρο, Διοικητικό Συμβούλιο και Τμήματα Συγκομιδής, Παραγωγής, και Συσκευασίας, Δημοσίων Σχέσεων, Πωλήσεων-Διαφήμισης και Οικονομικών. Μέσα από τις δράσεις μας καταφέραμε να ευαισθητοποιήσουμε την τοπική και την ευρύτερη κοινωνία καθώς συνεργαζόμαστε με γονείς, κατοίκους της περιοχής, μαθητές από γειτονικά σχολεία αλλά και με τον Δήμο Αγίου Δημητρίου.
Έγινε πλέον αντιληπτό από όλους ότι μόνον ο Πολιτισμός μπορεί να αποτελέσει ανάχωμα στην επαπειλούμενη καταστροφή του Πλανήτη. Άλλωστε οι εκπαιδευτικές, τουριστικές, αναπτυξιακές προεκτάσεις μιας πολιτιστικής «Άνοιξης» αποτελούν το λίπασμα για την απασχόληση, τη δημιουργικότητα και την καινοτομία. Στον αντίποδα, πίσω από τους νέους που «κόβουν κεφάλια» μπροστά στα κατεστραμμένα μνημεία της Συρίας, κρύβονται οι πιο σκοτεινοί και τελικά κοντόφθαλμοι σχεδιαστές του Κακού.
Από τις 11:15, το πρωί της Μ. Τρίτης, 26 Απριλίου 2016, μέχρι σήμερα μετράμε 6 μήνες και στο λιμάνι του Πειραιά μια απίστευτη υπόθεση καθημερινής παράνοιας βρίσκεται σε εξέλιξη! Πρόκειται για την ημιβύθιση του πλοίου Παναγία Τήνου στην προβλήτα της πύλης Ε4. Το άτυχο καράβι παρουσίασε στα ξαφνικά εισροή υδάτων, πήρε κλίση στα δεξιά και άρχισε να βυθίζεται. Στο σημείο βρέθηκαν δύο ρυμουλκά, προχώρησαν σε απάντληση του νερού από το εσωτερικό του και από τότε το μισοβυθισμένο ταλαίπωρο σκαρί γίνεται μια ακόμη θλιβερή ατραξιόν του Πειραιά. Η υπόθεση βρίσκεται σε δικαστική διερεύνηση και η πόλη, σα να μην έφταναν τα προβλήματά της, βρήκε έναν ακόμη λόγο να μην κοιτά προς το λιμάνι και τη θάλασσα.
Ανοιχτά δεδομένα σημαίνει πως ο έλεγχος γίνεται ευκολότερος, πιο αποδοτικός και πιο προσβάσιμος σε δημοσιογράφους, μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και απλούς πολίτες, οδηγώντας σε μεγαλύτερη διαφάνεια. Διαφάνεια όμως δεν σημαίνει απλώς να βρίσκουμε που και αν μας κλέβουν. Διαφάνεια σημαίνει να αντιλαμβανόμαστε πως δουλεύει το κράτος στο σύνολό του. Για παράδειγμα, ο προϋπολογισμός και ο απολογισμός του υπουργείου οικονομικών είναι υπερβολικά περίπλοκος για να κατανοηθεί από τον μέσο πληθυσμό.
Η επιστημονική έρευνα είναι χωρίς όρια, μα η τεχνολογική εφαρμογή δεν είναι αποδεκτή ασμένως χωρίς όρια, εξ ου και η διαμόρφωση του πεδίου της ηθικής αναφορικά με τα κριτήρια και την χρήση των προϊόντων της επιστημονικής έρευνας, όπως ορθώς πρέπει να τίθενται. Όταν η έρευνα διεξάγεται στην γενετική και στη βιοϊατρική παράγοντας βιοτεχνολογικά προϊόντα και συνάμα διαμορφώνοντας κοινωνικές, νομικές και πολιτιστικές ασκήσεις συλλογικής προσαρμογής μας σε αυτά, η βιοηθική τελεί σε διαρκή εγρήγορση, ώστε να εφιστά την προσοχή μας και να τροποποιεί το θεσμικό, δηλαδή το νομικό, πλέγμα. Αυτά είναι περίπου αυτονόητα για την υποψιασμένη κοινωνία και ακόμη περισσότερο για την επιστημονική και φιλοσοφική πρωτοπορία.
Ο Αξιότιμος Γιατρός Αναπληρωτής Υπουργός Υγείας δήλωσε πριν λίγες μέρες ότι «Έχουμε πόλεμο και η Aριστερά ξέρει να πολεμάει». Είναι Κρητικός. Δεν ξέρω τι πόλεμο έκανε η Αριστερά στην Κρήτη. Ξέρω όμως τι πόλεμο έκανε στην Κεφαλονιά. Εκεί στην κατοχή το ΕΑΜ/ΕΛΑΣ της Αριστεράς σκότωσε κάπου εξακόσιους. Άρα, πρέπει να συμπεράνουμε ότι η Αριστερά γενικά ξέρει και παραξέρει από πόλεμο. Σίγουρα, όπως στην Κεφαλονιά. Με μπροστάρηδες τους Καπετάνιους, τον Τρικυμία, τον Τρομάρα, τον Δία, τον Βάκχο, τον Θεό, τον Διομήδη, και τον θρυλικό νεανία Αστραπόγιαννο. Ο τελευταίος μάλιστα ήταν, σύμφωνα με την διακήρυξη του ΚΚΕ για τα 70χρονα του ΔΣΕ, «στρατιωτικός ηγέτης» εφάμιλλος του Φλωράκη και του Κολιγιάννη.
Πόσο πειστικός είναι ο λόγος που ονειρεύεται επερχόμενες εισροές σε διαρκώς συρρικνούμενη οικονομία, παρασιωπώντας τα λουκέτα επιχειρήσεων σε βασικά είδη, όπως τρόφιμα, που πολλαπλασιάζονται; Και κατά πόσο η επίσημη διγλωσσία δεν προσλαμβάνεται από την κοινή γνώμη ως εμπαιγμός προκείμενου να συγκαλύπτεται το έλλειμμα δικής της προοπτικής; Εάν η κυβέρνησή αδυνατεί να παρουσιάσει δικό της παράλληλο πρόγραμμα και σχέδιο που να αντισταθμίζει τις αρνητικές επιπτώσεις στην πολιτική που επιβάλλουν δανειστές και εταίροι, σε κάθε περίπτωση η κοινή γνώμη θα εκτιμούσε περισσότερο την ειλικρίνεια για τη σημερινή δυστυχία της από τις φανταστικές αφηγήσεις στις οποίες δεν πιστεύουν ούτε οι διακινητές τους.
Ο πρωθυπουργός κ. Αλέξης Τσίπρας και ο πολιτικός συνεταίρος του κ. Πάνος Καμμένος θα πρέπει να αντιληφθούν ότι ακόμα και μέσα από το θάλαμο της «εντατικής» που τους έχουν βάλει οι «δανειστές» έως τις γερμανικές εκλογές έχουν περιθώρια να διαχειριστούν τη συνεχιζόμενη ύφεση με λιγότερα ψέματα και ίσως μια απαιτούμενη ρανίδα σοβαρότητος. Η επανεκκίνηση της οικονομίας δε γίνεται με αναγνώσματα για το πώς θα τυπώνονταν δραχμές στη Ρωσία, γιατί θα κάναμε εξαγωγές στη Βενεζουέλα ή πότε θα έρθουν επενδυτές από τη Συρία. Απαιτείται σοβαρότητα, σχεδιασμός συγκεκριμένων στόχων και έργο.
Με αυτά τα δεδομένα, η «σκληρή γραμμή» στο εδαφικό και στο θέμα των εγγυήσεων φαίνεται να είναι ο μόνος τρόπος, ώστε να μην χρεωθεί η Ελληνοκυπριακή πλευρά την ενδεχόμενη αποτυχία των διαπραγματεύσεων, η οποία είναι δυνατόν να προέλθει κατά την φάση της κατάρτισης της αναλυτικής συμφωνίας ή ακόμα και μετά από δημοψήφισμα (αφού είναι αρκετά πιθανό, η Τουρκία, έχοντας αποσπάσει ουσιαστικές παραχωρήσεις στα σημεία που την ενδιαφέρουν, να αποδεχθεί την Ελληνοκυπριακή «σκληρή» άποψη στο εδαφικό και το θέμα των εγγυήσεων, προκειμένου να «κλείσει η συμφωνία»).