AEK Athens is a Greek association football club based in Nea Filadelfeia suburb of Athens. Established in Athens, in 1924, by Greek refugees from Constantinople, in the wake of the Greco-Turkish War (1919-1922), its name is a direct reference to the origins of the founders. AEK is one of the three most successful teams in Greek football,winning 34 national titles.
![](http://web.archive.org./web/20240409131248im_/https://preview.redd.it/%CF%83%CF%89%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CF%81%CF%86%CE%B9%CE%B1-v0-gp3vdr2yvftc1.jpeg?width=640&crop=smart&auto=webp&s=76dbe4d7812e98b2093dfa8f89ce99eb14234a96)
![r/AEKAthensFC - Σωθήκαμε αδέρφια!](http://web.archive.org./web/20240409131248im_/https://preview.redd.it/%CF%83%CF%89%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CF%81%CF%86%CE%B9%CE%B1-v0-gp3vdr2yvftc1.jpeg?width=640&crop=smart&auto=webp&s=76dbe4d7812e98b2093dfa8f89ce99eb14234a96)
Το reddit μετά μια αλλεπάλληλη σειρά ψεμάτων και κακομεταχείρισης των χρηστών του συνεχίζει την αυταρχική του συμπεριφορά σε μια προσπάθεια να δημιουργήσει "θετική" οικονομική εικόνα για ενα υψηλότερο IPO. Γι' αυτό κι εδώ μοιράζουμε bans αβέρτα. Live fast, die young, baby.
![](http://web.archive.org./web/20240409131248im_/https://preview.redd.it/let-the-battle-begin-v0-ggllfui2setc1.png?width=640&crop=smart&auto=webp&s=d5e30cd36b85bfe952c7f19d8f2793e3a12ea6d4)
![r/greececirclejerk - Let the battle begin!!!](http://web.archive.org./web/20240409131248im_/https://preview.redd.it/let-the-battle-begin-v0-ggllfui2setc1.png?width=640&crop=smart&auto=webp&s=d5e30cd36b85bfe952c7f19d8f2793e3a12ea6d4)