Ψηφιακή Ασφάλεια
πριν από 1 μέρα, 6 ώρες 1.621 μέλη - Δημόσια ομάδα-
ΑΝΔΡΙΓΙΑΝΝΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ φόρτωσε τo αρχείο: "Η Νόσος του Αντίχειρα" – Θεατρικό δρώμενο από το Γυμνάσιο Γαζίου για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 1 εβδομάδα, 5 μέρες
Σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου στο ΙΤΕ, την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020, συμμετείχαν και 6 μαθήτριες από τη θεατρική ομάδα του Γυμνασίου Γαζίου. Τα παιδιά ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους πάνω στη σκηνή και παρουσίασαν μέσω ενός θεατρικού δρώμενου με τίτλο: «Η Νόσος του Αντίχειρα», τις σκέψεις τους και…[Περισσότερα]
-
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ κοινοποίησε στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 3 μήνες, 2 εβδομάδες
Γεια σας! Νέο μέλος για ενημέρωση της ψηφιακής ασφάλειας και πλοήγησης στο διαδίκτυο.
-
ΑΝΔΡΙΓΙΑΝΝΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ διέγραψε το αρχείο: ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΑΖΙΟΥ ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ ESAFETY LABEL ΚΑΙ ΣΤΟ SIF 2019 ΣΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ από την ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 4 μήνες
-
ΑΝΔΡΙΓΙΑΝΝΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ διέγραψε το αρχείο: ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΑΖΙΟΥ ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ ESAFETY LABEL ΚΑΙ ΣΤΟ SIF 2019 ΣΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ από την ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 4 μήνες
-
ΑΝΔΡΙΓΙΑΝΝΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ φόρτωσε τo αρχείο: ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΑΖΙΟΥ ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ ESAFETY LABEL ΚΑΙ ΣΤΟ SIF 2019 ΣΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 4 μήνες
Στις 20 και 21 Νοεμβρίου 2019, πραγματοποιήθηκαν στις Βρυξέλλες στο Βέλγιο, το συνέδριο του eSafety Label και το Safer Internet Forum, αντίστοιχα.
Ο πανευρωπαϊκός οργανισμός INSAFE και το Ευρωπαϊκό Σχολικό Δίκτυο, προσκάλεσαν 10 εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με εμπειρία στην ψηφιακή ασφάλεια από ολόκληρη την Ευρώπη, για να τα παρακολ…[Περισσότερα] -
ΑΝΔΡΙΓΙΑΝΝΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ φόρτωσε τo αρχείο: Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου Γαζίου στο Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου στο ΙΤΕ στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 6 μήνες, 1 εβδομάδα
Μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας, πραγματοποίησαν 48 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2019, μαζί με τον Διευθυντή κ. Χναράκη Αντώνιο και τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής, Ανδριγιαννάκη Δέσποινα, Γεμενιτζή Θεόδωρο και Μήτρογλου Εμμανουήλ.
-
ΓΡΑΜΜΑΤΩ ΤΣΙΛΟΥΛΗ φόρτωσε τo αρχείο: Γυμνάσιο Πλατυκάμπου στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 1 έτος
-
Ηλίας Οικονομάκος κοινοποίησε στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 1 έτος, 1 μήνας
H ηχογραφημένη απόδοση του θεατρικού μονόπρακτου “Η εξυπνάδα ενός κινητού”.
http://europeanschoolradio.eu/app/archives/get-episode/4507.mp3?_=1 -
Ηλίας Οικονομάκος κοινοποίησε στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 1 έτος, 1 μήνας
Σας προτείνω σήμερα (Παρασκευή 1/3/2019) στις 17:30 να συντονιστείτε στο http://europeanschoolradio.eu/el/
Για ποιο λόγο;
Μα για να ακούσετε την ηχογραφημένη απόδοση του θεατρικού μονόπρακτου “Η εξυπνάδα ενός κινητού”.Τι; Ποιος; Πού; Γιατί;
Ξεκίνησε από ένα αστείο βίντεο και εξελίχθηκε σε αυτό που θα ακούσετε σήμερα.
Αποτελείται από πρόλο…[Περισσότερα] -
ΑΝΔΡΙΓΙΑΝΝΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ φόρτωσε τo αρχείο: Διαδραστική εκδήλωση στο Γυμνάσιο Γαζίου για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 1 έτος, 1 μήνας
Την Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 12:00, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου Γαζίου, διαδραστική εκδήλωση με θέμα την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου, με τη συμμετοχή των μαθητών/τριων της Β΄ τάξης, και ομιλητές την εκπρόσωπο του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, κα. Ψαρουδάκη Κατερίνα και τον μηχανικό έρευνας…[Περισσότερα]
-
ΑΝΔΡΙΓΙΑΝΝΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ κοινοποίησε στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 1 έτος, 1 μήνας
Το Γυμνάσιο Γαζίου ήταν και φέτος Υποστηρικτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου. Στο σχολείο υλοποιήθηκε σχέδιο μαθήματος από τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής, Ανδριγιαννάκη Δέσποινα και Μήτρογλου Εμμανουήλ, για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, με τίτλο: «Όποιος στο Διαδίκτυο «περπατά» αφήνει πίσω του προσωπικά δεδομένα». Περισσότερα στ…[Περισσότερα]
-
Αναστασία Πένογλου κοινοποίησε στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 1 έτος, 1 μήνας
Στις 28 Ιανουαρίου, Ευρωπαϊκή ημέρα Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, μαθητές και μαθήτριες της γ’ τάξης Γυμνασίου παρουσίασαν εργασίες τους και υλικό του Εργαστηρίου Πληροφορικής, για την Ιδιωτική Ζωή και τα Προσωπικά Δεδομένα, στο σύνολο των μαθητών του Γυμνασίου του Μουσικού Γυμνασίου, με Λυκειακές Τάξεις, Θεσσαλονίκης, στο θέατρο του σχολείο…[Περισσότερα]
-
Αναστασία Πένογλου κοινοποίησε στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 1 έτος, 1 μήνας
Στις 29 Ιανουαρίου 2019, είχαμε την χαρά να φιλοξενήσουμε στο Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης εκπροσώπους την Υπηρεσίας Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.
Έγινε μια πολύ άμεση και κατατοπιστική παρουσίαση στους μαθητές του Γυμνασίου, με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.
Οι μαθητές την βρήκαν πολύ ενδιαφέρουσα και αποκαλυπτική.
Υπεύθυνη Καθ…[Περισσότερα] -
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΡΒΑΝΤΑ κοινοποίησε στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 1 έτος, 2 μήνες
Με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2019 και με θέμα Ημέρας «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο», πραγματοποιήθηκαν διάφορες δράσεις στο σχολείο μας, 6ο Γυμνάσιο Σερρών τόσο στο εργαστήριο πληροφορικής όσο και στις υπόλοιπες αίθουσες διδασκαλίας.
Σε διάφορα τμήματα και από εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων έγιναν ενημ…[Περισσότερα] -
ΛΕΟΛΕΗ ΝΙΚΗ κοινοποίησε στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 1 έτος, 3 μήνες
Γεια σας! Χαίρομαι που έγινα μέλος σε αυτήν την ομάδα!
- Φόρτωσε Περισσότερα