|
Recent articles by Devrimci Anarşist Faaliyet
Occupying democracy Jan 25 17 [Turchia] 39° giorno di sciopero della fame in carcere per il rivoluzi... Jan 22 17 Devrimci Anarşist Tutsak Umut Fırat Süvarioğulları... Jan 20 17 Ο σύντροφος Umut Firat δεν είναι μόνος!![]() ![]() ![]() ![]() Στις 39 μέρες απεργίας πείνας Οι συνθήκες στις οποίες κρατείται ο επαναστάτης αναρχικός κρατούμενος Umut Firat Suvariogullari οι οποίες έρχονται σήμερα στην επιφάνεια, είναι οι συνθήκες στις οποίες κρατούνται όλοι οι επαναστάτες κρατούμενοι κατά τη διάρκεια της κατάστασης έκτακτης ανάγκης. Ο Umut Firat Suvariogullari, που βρίσκεται στην 39 ημέρα απεργίας πείνας για να υπερασπιστεί την ταυτότητά του ως επαναστάτη αναρχικού και να δημιουργήσει βιώσιμες συνθήκες διαβίωσης, συνεχίζει τον αγώνα του, ενάντια σε όλες αυτές τις συνθήκες, και για να απελευθερωθεί με τον αγώνα του. [Türkçe] [English] [Italiano] Ο επαναστάτης αναρχικός φυλακισμένος Umut Firat Süvarioğullari στις 39 μέρες απεργίας πείνας |
Front pageFalse hope, broken promises: Obamas belligerent legacy Primer encuentro feminista Solidaridad Federación Comunista Libertaria Devrimci Anarşist Tutsak Umut Fırat Süvarioğulları Açlık Grevinin 39 Gününde Recordando a César Roa, luchador de la caña Prison Sentence to Managing Editor of Anarchist Meydan Newspaper in Turkey American Anarchist and Wobbly killed by Turkey while fighting ISIS in Rojava Attaque fasciste sur la Croix Rousse et contre la librairie libertaire la Plume Noire Red November, Black November An Anarchist Response to the Election 1986-2016: 30° anniversario di Alternativa Libertaria/fdca El feminismo es cuestión de vida o muerte ĦContra el machismo dominante Anarquismo Militante! [Colombia] El NO se impuso, żqué sigue? Hamba kahle comrade Bobo Makhoba (1975-2016) Where to now, Zimbabwe? Beyond the good charismatic pastor. Contre la loi Travail: le bras de fer continue Announcement of Nationally Coordinated Prisoner Workstoppage for Sept 9, 2016 Ελλάδα / Τουρκία / Κύπρος | Καταστολή / Φυλακές | Ανακοίνωση Τύπου | gr Thu 26 Jan, 16:24 Η ενέργεια των δύο Βάσκων αγωνιστών, μια ρωγμή αμφισβήτησης του ρατσιστικού συνοριακού καθεστώτος της ΕΕ, αποτελεί παράδειγμα αξιοπρέπειας κι έμπρακτης αλληλεγγύης, σε μια εποχή όπου η Ευρώπη μοιάζει όλο και περισσότερο με σκοτεινή ήπειρο. Οι παλιοί και νέοι φράχτες, οι αποκλεισμοί, η αναβάθμιση της επιτήρησης μέσω του τεχνολογικού λόμπι της ασφάλειας, η ποινικοποίηση της αλληλεγγύης είναι η ουσία της Ευρώπης-Φρούριο. Μια έρευνα ξεκίνησε από το γραφείο του Γενικού Εισαγγελέα Κωνσταντινούπολης σχετικά με την εφημερίδα μας, σε σχέση με τα άρθρα "Τόσο η άφιξη όσο και η αναχώρηση του κράτους είναι από το φόβο", Απαγόρευση μέχρι νεωτέρας διαταγής" και Αναδημιουργώντας τη ζωή, που δημοσιεύτηκαν στο τεύχος 30 της εφημερίδας μας τον Δεκέμβρη του 2015 με τη λεζάντα ĞΑπαγορεύοντας τα πάντα". [English] [Castellano] [Türkçe] [Italiano] Σε χρόνο ενεστώτα, και όσο βαθαίνει η κρίση, η διαδικασία αυτή θα επιταχύνεται, δημιουργώντας μια στρατιά αποκλεισμένων και στερούμενων ως και τα στοιχειώδη, ενός κομματιού των από-τα-κάτω που επιβιώνει στα όρια της νομιμότητας, αναπαραγόμενος μέσω της επαιτείας ή της Ğπαραβατικήςğ δραστηριότητας. Η υπαγωγή αυτού του κομματιού στον κύκλο της μαύρης οικονομίας είναι παράλληλα και η απαρχή της συσσώρευσης πολλών εξ αυτών στη συνθήκη του εγκλεισμού. Μια ματιά στην ιδιαίτερη ταξική διαστρωμάτωση της μαύρης οικονομίας φανερώνει πως, πέραν του συμπληρωματικού της χαρακτήρα ως προς την επίσημη, δεν διαφέρει σε τίποτα δομικά από την τελευταία: αναλώσιμοι-ευκαιριακοί εργάτες του εγκλήματος, μισθωτοί εργάτες των αφεντικών της μαύρης οικονομίας (πρεζέμπορων, νονών της νύχτας κλπ) στη βάση της πυραμίδας, βαρόνοι του εγκλήματος στην κορυφή της. Πορεία 6/12 Αναρχική Ομοσπονδία-Περιφέρεια Κ. Μακεδονίας Οι εξεγέρσεις όμως δεν έρχονται ως γραμμική συνέπεια των κοινωνικών αιτιών που τις δημιουργούν. Δεν προγραμματίζονται και σίγουρα δεν επαναλαμβάνονται με τους ίδιους τρόπους, ειδικά στις επετείους τους. Αν θέλουμε όχι να βαδίσουμε στον δρόμο του Δεκέμβρη αλλά να τον ξεπεράσουμε θα πρέπει να εντείνουμε τις αντιστάσεις σε κάθε κοινωνικό πεδίο όπου υπάρχει η σύγκρουση εξουσιαστών-καταπιεσμένων. Την Πέμπτη 17/11/2016, μετά την ολοκλήρωση της πορείας, οι μπάτσοι συνέλαβαν δύο διαδηλωτές έξω από το Πολυτεχνείο του ΑΠΘ. Οι δύο σύντροφοι μεταφέρθηκαν στην ΓΑΔΘ. Και οι δύο συλληφθέντες χτυπήθηκαν άγρια τόσο κατά τη σύλληψή τους όσο και στο πάρκινγκ της ΓΑΔΘ. Η αστική δικαιοσύνη χρησιμοποιώντας το κατασκευασμένο κατηγορητήριο των μπάτσων ασφαλιτών αυθαίρετα και εγκληματικά συνεχίζει να διώκει και να ποινικοποιεί την αλληλεγγύη απλών ανθρώπων της κοινωνίας που αντιστέκονται και αγωνίζονται ενάντια στην κρατική βία, την καταστολή και τους βασανισμούς συνανθρώπων τους. Την Τρίτη 27 Σεπτέμβρη στην Αθήνα η ελληνική αστυνομία εξόρμησε με τα λαγωνικά της και κατάφερε σπουδαία νίκη απέναντι σε ιδιαιτέρως επικίνδυνα κακοποιά στοιχεία. Οι ατρόμητοι άνδρες της ομάδας ΔΙΑΣ λειτούργησαν με ετοιμότητα και εγρήγορση και απέτρεψαν ένα ειδεχθές έγκλημα απ το να διαπραχθεί. Ακύρωσαν μια παιδική παράσταση. Τριάντα ακτιβιστές καταλαμβάνουν την ελληνική πρεσβεία στο Βερολίνο - Κύμα καταστολής στην Ελλάδα ενάντια σε αυτοοργανωμένους χώρους αλληλεγγύης στους πρόσφυγες/μετανάστες. Εκκενώσεις καταλήψεων ως απάντηση στο No Border Camp στη Θεσσαλονικη. Η γερμανικη ομοσπονδιακή κυβερνηση συνευθύνεται για την φονική πολιτική στο προσφυγικό. Εμείς, που πιστεύουμε ότι η ελεύθερη ζωή δεν μπορεί να δημιουργηθεί από ένα πραξικόπημα ή από τις εκλογές, αναγνωρίζουμε την ύπαρξη του κράτους ως ένα πραξικόπημα στην ελευθερία μας και η εξέγερσή μας θα συνεχίζεται μέχρι να δημιουργηθεί ένας ελεύθερος κόσμος. Το κράτος είναι το πραξικόπημα, η επανάσταση είναι η ελευθερία. Αυτό που έχουμε όλοι ανάγκη, δεν είναι να αντλήσουμε ελπίδα από τις μάχες μεταξύ των Ğαρχώνğ, αλλά να ξέρουμε ότι η ελπίδα είναι επανάσταση για την ελευθερία. more >>
Ο "μέσος πολίτης" λέει για τον Καρέλι: "καλά του κάνανε" και τον σκότωσαν γιατί δολοφόνησε έναν άνθρωπο στα "καλά καθούμενα". Μάλιστα, αντιλαμβανόμαστε αυτή την πρόταση πάνω σε δυο άξονες, το φόβο και την εκδίκηση. Ο "μέσος πολίτης" φοβάται τον όποιο Καρέλι γιατί είναι "κακούργος", "ληστής", "φονιάς" κλπ.
Επιτήρηση και Φυλάκιση. Η σύντομη ιστορία της πειθαρχίας
Κείμενο υποστήριξης και αλληλεγγύης στα κατεσταλμένα μέσα Athens Indymedia και 98 FM - Ραδιοζώνες Ανατρεπτικής Έκφρασης.
Ο Νίκος Ρωμανός δεν είναι ούτε αποκλίνων, ούτε οργισμένος, ούτε μπορεί να προσδιοριθεί με όρους ψυχοπαθολογικής διαταραχής. Όπως επίσης δεν είναι ένας απλός παραβατικός ληστής τραπέζης. Ο Νίκος είναι κάτι πολύ παραπάνω: Ένας ενήλικας 20 ετών που επέλεξε να αγωνιστεί ενάντια στο σύστημα εξουσίας και στο σημερινό καθεστώς. Είναι πολιτικός κρατούμενος και αιχμάλωτος πολέμου διότι κατά δήλωση του οι πράξεις του έχουν πολιτικά κίνητρα και έτσι πρέπει να αντιμετωπισθούν. Τα αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς με τις ιδέες ή την μέθοδο του αγώνα αυτό αποτελεί άλλη συζήτηση.
Μας φοβούνται και μας σκοτώνουν.
Η ενέργεια των δύο Βάσκων αγωνιστών, μια ρωγμή αμφισβήτησης του ρατσιστικού συνοριακού καθεστώτος της ΕΕ, αποτελεί παράδειγμα αξιοπρέπειας κι έμπρακτης αλληλεγγύης, σε μια εποχή όπου η Ευρώπη μοιάζει όλο και περισσότερο με σκοτεινή ήπειρο. Οι παλιοί και νέοι φράχτες, οι αποκλεισμοί, η αναβάθμιση της επιτήρησης μέσω του τεχνολογικού λόμπι της ασφάλειας, η ποινικοποίηση της αλληλεγγύης είναι η ουσία της Ευρώπης-Φρούριο.
Μια έρευνα ξεκίνησε από το γραφείο του Γενικού Εισαγγελέα Κωνσταντινούπολης σχετικά με την εφημερίδα μας, σε σχέση με τα άρθρα "Τόσο η άφιξη όσο και η αναχώρηση του κράτους είναι από το φόβο", Απαγόρευση μέχρι νεωτέρας διαταγής" και Αναδημιουργώντας τη ζωή, που δημοσιεύτηκαν στο τεύχος 30 της εφημερίδας μας τον Δεκέμβρη του 2015 με τη λεζάντα ĞΑπαγορεύοντας τα πάντα". [English] [Castellano] [Türkçe] [Italiano] |