|
Recent articles by Αναρχική Ομοσπονδία - Περιφέρεια Αθήνας
7 χρόνια μετά Dec 05 16 Πορεία, 6 Δεκέμ... Dec 05 16 Οι συλληφθέν ... Nov 20 16 Αλληλεγγύη στους αγώνες των κρατουμένων![]() ![]() ![]() ![]() Σε χρόνο ενεστώτα, και όσο βαθαίνει η κρίση, η διαδικασία αυτή θα επιταχύνεται, δημιουργώντας μια στρατιά αποκλεισμένων και στερούμενων ως και τα στοιχειώδη, ενός κομματιού των από-τα-κάτω που επιβιώνει στα όρια της νομιμότητας, αναπαραγόμενος μέσω της επαιτείας ή της «παραβατικής» δραστηριότητας. Η υπαγωγή αυτού του κομματιού στον κύκλο της μαύρης οικονομίας είναι παράλληλα και η απαρχή της συσσώρευσης πολλών εξ αυτών στη συνθήκη του εγκλεισμού. Μια ματιά στην ιδιαίτερη ταξική διαστρωμάτωση της μαύρης οικονομίας φανερώνει πως, πέραν του συμπληρωματικού της χαρακτήρα ως προς την επίσημη, δεν διαφέρει σε τίποτα δομικά από την τελευταία: αναλώσιμοι-ευκαιριακοί εργάτες του εγκλήματος, μισθωτοί εργάτες των αφεντικών της μαύρης οικονομίας (πρεζέμπορων, νονών της νύχτας κλπ) στη βάση της πυραμίδας, βαρόνοι του εγκλήματος στην κορυφή της. Αναρχική Ομοσπονδία: Δράσεις αλληλεγγύης στους αγώνες των κρατουμένων του Κολαστηρίου | Αθήνα/ Θεσ/νίκη/ Λαμία |
Front pageAmerican Anarchist and Wobbly killed by Turkey while fighting ISIS in Rojava Attaque fasciste sur la Croix Rousse et contre la librairie libertaire la Plume Noire Red November, Black November – An Anarchist Response to the Election 1986-2016: 30° anniversario di Alternativa Libertaria/fdca El feminismo es cuestión de vida o muerte ¡Contra el machismo dominante Anarquismo Militante! [Colombia] El NO se impuso, ¿qué sigue? Hamba kahle comrade Bobo Makhoba (1975-2016) Where to now, Zimbabwe? Beyond the “good” charismatic pastor. Contre la loi Travail: le bras de fer continue Announcement of Nationally Coordinated Prisoner Workstoppage for Sept 9, 2016 Opinião da CAB diante a atual conjuntura Brasileira ¿Habemus pacem? Los desafíos en el tránsito de La Habana a Colombia Inside the Zimbabwean Uprising La experiencia de Mujeres Libres: 80 años del surgimiento del feminismo anarquista organizado Con Lucha Y Organización Fortalecemos La Resistencia Algunas reflexiones en torno al poder y la institucionalidad a 80 años de la Revolución Española Ελλάδα / Τουρκία / Κύπρος | Καταστολή / Φυλακές | Ανακοίνωση Τύπου | gr Wed 21 Dec, 05:10 Πορεία 6/12 – Αναρχική Ομοσπονδία-Περιφέρεια Κ. Μακεδονίας Οι εξεγέρσεις όμως δεν έρχονται ως γραμμική συνέπεια των κοινωνικών αιτιών που τις δημιουργούν. Δεν προγραμματίζονται και σίγουρα δεν επαναλαμβάνονται με τους ίδιους τρόπους, ειδικά στις επετείους τους. Αν θέλουμε όχι να βαδίσουμε στον δρόμο του Δεκέμβρη αλλά να τον ξεπεράσουμε θα πρέπει να εντείνουμε τις αντιστάσεις σε κάθε κοινωνικό πεδίο όπου υπάρχει η σύγκρουση εξουσιαστών-καταπιεσμένων. Την Πέμπτη 17/11/2016, μετά την ολοκλήρωση της πορείας, οι μπάτσοι συνέλαβαν δύο διαδηλωτές έξω από το Πολυτεχνείο του ΑΠΘ. Οι δύο σύντροφοι μεταφέρθηκαν στην ΓΑΔΘ. Και οι δύο συλληφθέντες χτυπήθηκαν άγρια τόσο κατά τη σύλληψή τους όσο και στο πάρκινγκ της ΓΑΔΘ. Η αστική δικαιοσύνη χρησιμοποιώντας το κατασκευασμένο κατηγορητήριο των μπάτσων ασφαλιτών αυθαίρετα και εγκληματικά συνεχίζει να διώκει και να ποινικοποιεί την αλληλεγγύη απλών ανθρώπων της κοινωνίας που αντιστέκονται και αγωνίζονται ενάντια στην κρατική βία, την καταστολή και τους βασανισμούς συνανθρώπων τους. Την Τρίτη 27 Σεπτέμβρη στην Αθήνα η ελληνική αστυνομία εξόρμησε με τα λαγωνικά της και κατάφερε σπουδαία νίκη απέναντι σε ιδιαιτέρως επικίνδυνα κακοποιά στοιχεία. Οι ατρόμητοι άνδρες της ομάδας ΔΙΑΣ λειτούργησαν με ετοιμότητα και εγρήγορση και απέτρεψαν ένα ειδεχθές έγκλημα απ’ το να διαπραχθεί. Ακύρωσαν μια παιδική παράσταση. Τριάντα ακτιβιστές καταλαμβάνουν την ελληνική πρεσβεία στο Βερολίνο - Κύμα καταστολής στην Ελλάδα ενάντια σε αυτοοργανωμένους χώρους αλληλεγγύης στους πρόσφυγες/μετανάστες. Εκκενώσεις καταλήψεων ως απάντηση στο No Border Camp στη Θεσσαλονικη. Η γερμανικη ομοσπονδιακή κυβερνηση συνευθύνεται για την φονική πολιτική στο προσφυγικό. Εμείς, που πιστεύουμε ότι η ελεύθερη ζωή δεν μπορεί να δημιουργηθεί από ένα πραξικόπημα ή από τις εκλογές, αναγνωρίζουμε την ύπαρξη του κράτους ως ένα πραξικόπημα στην ελευθερία μας και η εξέγερσή μας θα συνεχίζεται μέχρι να δημιουργηθεί ένας ελεύθερος κόσμος. Το κράτος είναι το πραξικόπημα, η επανάσταση είναι η ελευθερία. Αυτό που έχουμε όλοι ανάγκη, δεν είναι να αντλήσουμε ελπίδα από τις μάχες μεταξύ των «αρχών», αλλά να ξέρουμε ότι η ελπίδα είναι επανάσταση για την ελευθερία. Οι ξεριζωμένοι αυτού του κόσμου, πρόσφυγες και μετανάστες, είναι σάρκα από τη σάρκα μας. Μακριά λοιπόν από τα ιδεολογήματα της κυριαρχίας, η δική μας αλληλεγγύη δεν εγκλωβίζεται στα όρια μιας αφομοιωμένης φιλανθρωπίας αλλά είναι ταξική και αδιαπραγμάτευτη. Είναι η αλληλεγγύη όλων εμάς που παίρνουμε την επιλογή να "μοιράσουμε τη φτώχεια μας" και να σταθούμε, μακριά από τους κρατικούς θεσμούς και τις ΜΚΟ, έμπρακτα δίπλα στα ταξικά μας αδέρφια, τα κατατρεγμένα από την κόλαση ενός πολέμου που φαντάζει όλο και πιο κοντινός και μιας εξαθλίωσης που φαίνεται να μην έχει τέλος σε τεράστια κομμάτια του πλανήτη. Είναι η αλληλεγγύη που επιτίθεται στις πολιτικές της κυριαρχίας που δημιουργούν, αναπαράγουν και αξιοποιούν τον πόλεμο και τη μετανάστευση προς όφελος του κεφαλαίου. Είναι η αλληλεγγύη που χτίζει δομές˙ που δημιουργεί κοινότητες˙ που είναι στον δρόμο˙ που αγωνίζεται. «Η Ιστορία κατευθύνεται από δυο μόνο αρχές. Το Κράτος και την κοινωνική επανάσταση, την επανάσταση και την αντεπανάσταση, που δεν πρόκειται ποτέ να φιλιώσουν αλλά έχουν εμπλακεί σε έναν αγώνα μέχρι θανάτου. Το Κράτος είναι το έγκλημα. Το μικρότερο και το λιγότερο επιθετικό Κράτος είναι εγκληματικό ακόμα και στα όνειρά του…» Κατά τη διάρκεια της νύχτας από την Τρίτη 26/7 προς τη Τετάρτη 27/7 έλαβε χώρα μεγάλης έκτασης αστυνομική επιχείρηση με σκοπό την εκκένωση 3 στεγαστικών καταλήψεων: της κατάληψης του Ορφανοτροφείου στην οδό Λαμπράκη στην Άνω Τούμπα, της κατάληψης Hurriya στην οδό Καρόλου Ντηλ 34 δίπλα στην πλατεία Άθωνος και της κατάληψης στο Μανδαλίδειο κτίριο στην λεωφόρο Νίκης. more >>
Ο "μέσος πολίτης" λέει για τον Καρέλι: "καλά του κάνανε" και τον σκότωσαν γιατί δολοφόνησε έναν άνθρωπο στα "καλά καθούμενα". Μάλιστα, αντιλαμβανόμαστε αυτή την πρόταση πάνω σε δυο άξονες, το φόβο και την εκδίκηση. Ο "μέσος πολίτης" φοβάται τον όποιο Καρέλι γιατί είναι "κακούργος", "ληστής", "φονιάς" κλπ.
Επιτήρηση και Φυλάκιση. Η σύντομη ιστορία της πειθαρχίας
Κείμενο υποστήριξης και αλληλεγγύης στα κατεσταλμένα μέσα Athens Indymedia και 98 FM - Ραδιοζώνες Ανατρεπτικής Έκφρασης.
Ο Νίκος Ρωμανός δεν είναι ούτε αποκλίνων, ούτε οργισμένος, ούτε μπορεί να προσδιοριθεί με όρους ψυχοπαθολογικής διαταραχής. Όπως επίσης δεν είναι ένας απλός παραβατικός ληστής τραπέζης. Ο Νίκος είναι κάτι πολύ παραπάνω: Ένας ενήλικας 20 ετών που επέλεξε να αγωνιστεί ενάντια στο σύστημα εξουσίας και στο σημερινό καθεστώς. Είναι πολιτικός κρατούμενος και αιχμάλωτος πολέμου διότι κατά δήλωση του οι πράξεις του έχουν πολιτικά κίνητρα και έτσι πρέπει να αντιμετωπισθούν. Τα αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς με τις ιδέες ή την μέθοδο του αγώνα αυτό αποτελεί άλλη συζήτηση. |