|
Recent articles by αναρχική ομάδα “δυσήνιος ίππος”
Εργασία την η&#... Nov 02 16 Δελτίο Εργατ ... Nov 01 16 Εισηγήσεις σ ... Oct 28 16 Όχι δουλειά τις Κυριακές![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Απέναντι στη βίαιη υποτίμηση της ζωής μας, όλοι εμείς οι από κάτω, οι εργαζόμενοι, οι άνεργοι, οι νεολαίοι, ντόπιοι και μετανάστες, γνωρίζοντας τις πραγματικές μας ανάγκες, πρέπει να πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας, να οργανωθούμε και να αγωνιστούμε, συλλογικά, αυτοοργανωμένα και αδιαμεσολάβητα , σε κάθε κοινωνικό και εργασιακό χώρο, στα σχολεία και τις σχολές, στους χώρους δουλειάς, στις γειτονιές και στους δρόμους, μακριά από οποιαδήποτε κομματική και συνδικαλιστική χειραγώγηση που αναπόφευκτα οδηγεί στην αποδυνάμωση και στον εκφυλισμό του κοινωνικού και ταξικού κινήματος. Όχι δουλειά τις Κυριακές, τις πλάτες δεν θα κάνουμε στους καπιταλιστές |
Front page1986-2016: 30° anniversario di Alternativa Libertaria/fdca El feminismo es cuestión de vida o muerte ¡Contra el machismo dominante Anarquismo Militante! [Colombia] El NO se impuso, ¿qué sigue? Hamba kahle comrade Bobo Makhoba (1975-2016) Where to now, Zimbabwe? Beyond the “good” charismatic pastor. Contre la loi Travail: le bras de fer continue Announcement of Nationally Coordinated Prisoner Workstoppage for Sept 9, 2016 Opinião da CAB diante a atual conjuntura Brasileira ¿Habemus pacem? Los desafíos en el tránsito de La Habana a Colombia Inside the Zimbabwean Uprising La experiencia de Mujeres Libres: 80 años del surgimiento del feminismo anarquista organizado Con Lucha Y Organización Fortalecemos La Resistencia Algunas reflexiones en torno al poder y la institucionalidad a 80 años de la Revolución Española 80 aniversari de la insurrecció obrera i popular i de la revolució social 80 anni fa la rivoluzione comunista libertaria in Spagna De los comités de defensa al análisis de los órganos de poder The Coup in Turkey: Tyranny against tyranny does not make freedom Greve, Piquete, Marcha e Ocupação! Educadores e Estudantes unidos pela Educação! Making sense of the Brexit tide of reaction and the reality of the racist vote Ελλάδα / Τουρκία / Κύπρος | Εργατικοί Αγώνες | Ανακοίνωση Τύπου | gr Sun 06 Nov, 23:31 Που πάνε όλοι αυτοί μετά τις παρελάσεις; Που γιορτάζουν την ¨εθνική εορτή¨ τους; Γεμίζουν τις καφετέριες, τα εστιατόρια και τα μπαρ. Κι οι εργαζόμενοι παλεύουν να τους εξυπηρετήσουν. Σερβιτόροι, ντιλιβεράδες και ξενοδοχοϋπάλληλοι πνίγονται από την εντατικοποίηση. Πολλά αφεντικά περιμένουν πως και πως τέτοιες μέρες. Και δεν τους αρκούν όσα βγάζουν, δεν δίνουν συστηματικά στους εργαζόμενους όσα δικαιούνται εκείνη την μέρα. Εθνική ενότητα σημαίνει να βάζεις πλάτες στα συμφέροντα των αφεντικών. Δεν σφάξανε…. Καταγγέλλουμε την κάθε επί της ουσίας καπιταλιστική λογική και πρακτική, της «εναλλακτικής» εργοδοσίας και των «προοδευτικών» αφεντικών. Και διαμηνύουμε προς πάσα κατεύθυνση, ότι τέτοιες λογικές και πρακτικές δεν είναι και δεν πρόκειται να επιτρέψουμε να είναι, πάνω από τα δικαιώματα των εργαζομένων, τις διεκδικήσεις και τους αγώνες τους. Σήμερα το πρωί πραγματοποιήθηκε κατάληψη του Εμπορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης, ενάντια στην κατάργηση της κυριακάτικης αργίας, από τη Συλλογικότητα αναρχικών από τα ανατολικά και την Ελευθεριακή Πρωτοβουλία Θεσσαλονίκης (μέλος της Αναρχικής Ομοσπονδίας). Και τώρα ο λόγος ανήκει και πάλι, όπως από την πρώτη στιγμή αυτής της πορείας, σε όλους/ες μας. Ας κάνουμε για άλλη μια φορά ξεκάθαρο προς κάθε εξουσία, με όλα τα αγωνιστικά και αλληλέγγυα μέσα που διαθέτουμε, ότι η ΒΙΟΜΕ θα μείνει σε χέρια εργατικά, ότι δεν πρόκειται να εγκαταλείψουμε αυτά που με πολύ κόπο και αγώνα δημιουργήσαμε και μας κράτησαν στη ζωή δημιουργώντας μια νέα ζωή, ότι το δίκαιο της αντίστασης θα βρει τους τρόπους να επιβληθεί τελικά πάνω στη θεσμοθετημένη ανομία και στο δίκαιο της κυριαρχίας. Παρέμβαση από την ΕΣΕ Ιωαννίνων πραγματοποιήθηκε σε εργαζόμενους σερβιτόρους και ντιλιβεράδες, της οδου Καλάρη και Αβέρωφ. μοιράστηκε το φυλλάδιο δρόμου ¨ΑΝΑΡΧΟΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ¨ που αυτή την φορά αναφέρεται στα επιδόματα αδείας και τα σχετικά δικαιώματα. Η Κλαδική Ένωση Εργαζομένων στα ΜΜΕ της Αναρχοσυνδικαλιστικής Πρωτοβουλίας Ροσινάντε καλεί σε εγρήγορση όλες τις αγωνιστικές τάσεις του κλάδου ενόψει των απολύσεων που ενδέχεται να γίνουν στα κανάλια. Για να μην αφήσουμε καμία απόλυση να συντελεστεί, για να μπλοκάρουμε στην πράξη τα σχέδια της εργοδοσίας, για να κάνουμε την ταξική αλληλεγγύη το όπλο μας απέναντι στην επέλαση των αφεντικών. Παρέμβαση από την ΕΣΕ Ιωαννίνων πραγματοποιήθηκε μετα τα μεσάνυχτα σε εργαζόμενους σερβιτόρους και ντιλιβεράδες, της οδου καλάρη και Αβέρωβ. μοιράστηκε το φυλλάδιο δρόμου ¨ΑΝΑΡΧΟΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ¨ που αυτή την φορά αναφέρεται στα επιδόματα αδείας και τα σχετικά δικαιώματα. Προφανώς τα αφεντικά έχουν βρει τις κυβερνήσεις και το κράτος το οποίο θέλουν, τα οποία τους παρέχουν τα κατάλληλα παραθυράκια στη νομοθεσία έτσι ώστε να φαίνονται ότι την τηρούν. Για να υψωθεί τοίχος ενάντια στην βαρβαρότητα των αφεντικών και στην εργασιακή συνθήκη που μας επιβάλλουν , οι εργαζόμενοι πρέπει να δημιουργήσουν πυρήνες αντίστασης και διεκδίκησης σε κάθε χώρο εργασίας. Οι συνθήκες εργασίας και οι εργατικές νομοθεσίες δεν πρόκειται να αλλάξουν ούτε από μόνες τους ούτε από δεξιές ή αριστερές κυβερνήσεις αλλά μόνο με τους αγώνες των καταπιεζόμενων. Ως εργαζόμενοι κι εργαζόμενες, ως άνεργοι-ες, ως καταπιεσμένοι και καταπιεσμένες αντιλαμβανόμαστε πως κάθε αγώνας που εμπεριέχει μέσα του το ζήτημα της επιβίωσης, ξεκινά από μία θέση άμυνας. Θα σεβαστούμε κάθε θέση τους αρκεί αυτή να είναι ξεκάθαρη απέναντι μας, απέναντι στο κίνημα της αλληλεγγύης και ολόκληρη την κοινωνία των “από κάτω”. Ας σεβαστούν όμως και οι ίδιοι πως έχουμε όλο το δικαίωμα να γνωρίζουμε το τι θέλουν κάνουν, και πως δεν έχουν κανένα δικαίωμα να παίζουν παιχνίδια με την αλληλεγγύη, την αξιοπρέπεια και τις ιδέες ενός κινήματος που έρχεται μέσα από την ιστορία και κατά τη γνώμη μας ξαναγράφει δειλά δειλά νέες σελίδες σε αυτή. Η εργατική τάξη και ο κόσμος του αγώνα οφείλουν, τώρα περισσότερο από ποτέ, να στηρίξουν τον αγώνα των αυτοδιαχειριζόμενων εργοστασίων για ζωή κι αξιοπρέπεια. Ο αγώνας για αυτοδιαχείριση είναι αναπόσπαστο κομμάτι του αγώνα για την Κοινωνική Επανάσταση, το τσάκισμα του κράτους και του κεφαλαίου, τη δημιουργία του νέου κόσμου της αλληλεγγύης και της ισότητας, του κόσμου της κοινοκτημοσύνης και της ελευθερίας. Θα στηρίξουμε των αγώνα των εργατών της ΒΙΟΜΕ και των Ρομπέν του Ξύλου μέχρι την τελική νίκη. more >>
Παρουσιάζονται εδώ μερικές από τις εισηγήσεις σωματείων βάσης από το διήμερο της Συνέλευσης Ταξικής Αλληλεγγύης, 14-15 Οκτώβρη 2016. Δεν είναι όλες γιατί κάποιες ήταν προφορικές πχ της ΕΣΕ θεσσαλονίκης, ενώ την δεύτερη μέρα μετά τις εισηγήσεις ακολούθησαν προφορικές εισηγήσεις και απολογισμοί για τους νικηφόρους εργατικούς αγώνες που έτρεξαν την προηγούμενη χρονιά το Σωματείο Σερβιτόρων Μαγείρων και Λοιπών Εργαζομένων στον Κλάδο του Επισιτισμού Κεντρικής Μακεδονίας (Θεσσαλονίκης) και το Σωματείο Βάσης Εργαζομένων στο Χώρο της Ψυχικής Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας.
Η Ελευθεριακή Συνδικαλιστική Ένωση (ΕΣΕ), τα σωματεία βάσης και οι συλλογικότητες του ταξικού συνδικαλισμού θα βρεθούν μέσα στην κινητικότητα που προκύπτει από τις ανησυχίες, τις ελπίδες, τις διεκδικήσεις των εργαζομένων. Θα προσπαθήσουν να εκφράσουν τις τωρινές ανάγκες τους, αλλά και μια μακροπρόθεσμη εργατική προοπτική.
Εισήγηση της ΕΣΕ Θεσσαλονίκης από την εκδήλωση ενάντια στην Κυριακάτικη αργία μαζί με τους "εργαζόμενους/εργαζόμενες στο εμπόριο" (https://orthostasia.wordpress.com/) που μεταφέρθηκε στο Κατειλημμένο Εργατικό Κέντρο Θεσσαλονίκης στις 7 Δεκέμβρη - Αυτή η Κυριακή έχει επιβληθεί ως εργάσιμη. - Συγκέντρωση την Κυριακή, 14 Δεκέμβρη Τσιμισκή με Αριστοτέλους στις 10.30πμ Ενάντια στο άνοιγμα των μαγαζιών.
ω
Μαζί με την κοινωνία, τους μαθητές και τις μαθήτριές μας πρέπει να αγωνιζόμαστε για ένα σχολείο της κριτικής σκέψης, της ουσιαστικής μόρφωσης, της ελευθερίας, της ισότητας και της αληθινής δημοκρατίας. Πρέπει να έχουμε συνείδηση ότι φτιάχνουμε τη μαγιά της κοινωνίας του αύριο. more >>
Που πάνε όλοι αυτοί μετά τις παρελάσεις; Που γιορτάζουν την ¨εθνική εορτή¨ τους; Γεμίζουν τις καφετέριες, τα εστιατόρια και τα μπαρ. Κι οι εργαζόμενοι παλεύουν να τους εξυπηρετήσουν. Σερβιτόροι, ντιλιβεράδες και ξενοδοχοϋπάλληλοι πνίγονται από την εντατικοποίηση. Πολλά αφεντικά περιμένουν πως και πως τέτοιες μέρες. Και δεν τους αρκούν όσα βγάζουν, δεν δίνουν συστηματικά στους εργαζόμενους όσα δικαιούνται εκείνη την μέρα. Εθνική ενότητα σημαίνει να βάζεις πλάτες στα συμφέροντα των αφεντικών. Δεν σφάξανε….
Καταγγέλλουμε την κάθε επί της ουσίας καπιταλιστική λογική και πρακτική, της «εναλλακτικής» εργοδοσίας και των «προοδευτικών» αφεντικών. Και διαμηνύουμε προς πάσα κατεύθυνση, ότι τέτοιες λογικές και πρακτικές δεν είναι και δεν πρόκειται να επιτρέψουμε να είναι, πάνω από τα δικαιώματα των εργαζομένων, τις διεκδικήσεις και τους αγώνες τους.
Σήμερα το πρωί πραγματοποιήθηκε κατάληψη του Εμπορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης, ενάντια στην κατάργηση της κυριακάτικης αργίας, από τη Συλλογικότητα αναρχικών από τα ανατολικά και την Ελευθεριακή Πρωτοβουλία Θεσσαλονίκης (μέλος της Αναρχικής Ομοσπονδίας).
Και τώρα ο λόγος ανήκει και πάλι, όπως από την πρώτη στιγμή αυτής της πορείας, σε όλους/ες μας. Ας κάνουμε για άλλη μια φορά ξεκάθαρο προς κάθε εξουσία, με όλα τα αγωνιστικά και αλληλέγγυα μέσα που διαθέτουμε, ότι η ΒΙΟΜΕ θα μείνει σε χέρια εργατικά, ότι δεν πρόκειται να εγκαταλείψουμε αυτά που με πολύ κόπο και αγώνα δημιουργήσαμε και μας κράτησαν στη ζωή δημιουργώντας μια νέα ζωή, ότι το δίκαιο της αντίστασης θα βρει τους τρόπους να επιβληθεί τελικά πάνω στη θεσμοθετημένη ανομία και στο δίκαιο της κυριαρχίας.
Παρέμβαση από την ΕΣΕ Ιωαννίνων πραγματοποιήθηκε σε εργαζόμενους σερβιτόρους και ντιλιβεράδες, της οδου Καλάρη και Αβέρωφ. μοιράστηκε το φυλλάδιο δρόμου ¨ΑΝΑΡΧΟΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ¨ που αυτή την φορά αναφέρεται στα επιδόματα αδείας και τα σχετικά δικαιώματα. |