|
Όσοι σπέρνουν ανέμους, θερίζουν θύελλες.
Ο άγριος ξυλοδαρμός τριών Αφγανών την Δευτέρα (8/9/2008) από άνδρες του λιμενικού ήταν η σταγόνα που ξεχείλησε το ποτήρι. Μετά από χρόνια ταπείνωσης και συνεχόμενων εξευτελισμών, αλλά και την ολοένα αυξανόμενη ένταση της καταστολής τους δύο τελευταίους μήνες (μόνο τον Αύγουστο οι "Γιατροί Χωρίς Σύνορα" κατέγραψαν 36 περιπτώσεις ξυλοδαρμών), οι Αφγανοί πρόσφυγες αποφάσισαν να διεκδικήσουν το αυτονόητο: την αξιοπρεπειά τους!
Οι συγκρούσεις που ξέσπασαν την Δευτέρα, μεταξύ Αφγανών προσφύγων και λιμενικών, δεν είναι τίποτε άλλο από μια ακόμα μάχη του "πολέμου κατά της τρομοκρατίας" που ξεκίνησε στο Αφγανιστάν και συνεχίζεται στην Πάτρα αλλά και σε όλο τον κόσμο.
Την ίδια ώρα, στο νοσοκομείο του Ρίου όπου είχε μεταφερθεί ένας από τους Αφγανούς τραυματίες, το κράτος έβαλε και πάλι σε λειτουργία τον κατασταλτικό του μηχανισμό, ανακρίνοντας επί ώρες των Αφγανό χωρίς καμία άδεια απο τους γιατρούς.
Χτες, δεν τελείωσε τίποτα. Όσο οι εξουσιαστές αρνούνται να δουν το πραγματικό πρόβλημα και συνεχίζουν να σχεδιάζουν καινούριες φυλακές για πρόσφυγες και μετανάστες, όσο κάνουν τα σύνορα απροσπέλαστα ορθώνοντας τείχη, συρματοπλέγματα και στρατούς, όσο η καταπίεση και η καταστολή εντείνονται, τόσο η αντίδραση θα μεγαλώνει και η φλόγα της ελευθερίας και της αξιοπρέπειας θα θεριεύει.
Ανακοινώσεις
[ Όσοι σπέρνουν ανέμους, θερίζουν θύελλες | Τα ζώα και οι Άνθρωποι | Τα σπίτια μας είναι φτιαγμένα από χαρτόνι - Το πρώτο κείμενο μέσα από τον καταυλισμό ]
Για το γκρέμισμα κάθε είδους σύνορου και ρατσισμού
Μισό χρόνο μετά από τις μεγάλες διαδηλώσεις των μεταναστών στο κέντρο της Πάτρας, στο ζήτημα του καταυλισμού και των προσφύγων τίποτα δεν έχει αλλάξει. O αστυνομικός κλοιός παραμένει ασφυκτικός, οι δημοτικές αρχές αρνούνται να δώσουν οποιαδήποτε μορφή ουσιαστικής βοήθειας, οι δυνάμεις καταστολής αυθαιρετούν και οι πρόσφυγες συνεχίζουν να ζουν σε άθλιες συνθήκες ή να πεθαίνουν προσπαθώντας να φύγουν προς άλλες χώρες.
Ταυτόχρονα η Ε.Ε με συνθήκες που προσπαθεί να περάσει, δημιουργεί μια Ευρώπη-φρούριο, η οποία καλλιεργεί ένα κλίμα ρατσισμού απέναντι στο μεταναστευτικό ζήτημα. Η γαλλική προεδρία προσπαθεί ώστε η νέα συνθήκη να επικυρωθεί από τα 27 κράτη-μέλη της Ε.Ε. στην επόμενη σύνοδο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 15-16 Οκτώβρη 2008 στις Βρυξέλλες.
Σαν απάντηση σε όλα αυτά, στις 29-31 Αυγούστου διοργανώνεται στην Πάτρα ένα τριήμερο No Border (χωρίς σύνορα), ενάντια σε κάθε μορφής σύνορα και διαχωρισμούς.Είναι μια ευκαιρία να δωθεί ξανα φωνή σ'αυτούς τους ανθρώπους που τόσα χρόνια την έχουν στερηθεί και ταυτόχρονα να δημιουργηθεί ένα ισχυρό κίνημα ενάντια στην αντιμεταναστευτική πολιτική της Ευρώπης.
Ανακοινώσεις
Χρονικό Νο Βorder Patras 2008
[ No Border patras 2008 | No Border Patras: τρεις μέρες αντίστασης και αλληλεγγύης ]
Ενάντια στης φύσης τη λεηλασία αγώνας για τη γή και την ελευθερία
Τα τελευταία χρόνια στην Μεσσηνία συντελείται ένα τεράστιο σε όγκο έργο, η λεγόμενη ΠΟΤΑ (Περιοχή Ολοκληρωμένης Τουριστικής Ανάπτυξης). Πρόκειται για μεγάλες τουριστικού ενδιαφέροντος εγκαταστάσεις με ανάλογες μεγάλες συνέπειες στο τοπικό, φυσικό περιβάλλον.
![](http://web.archive.org./web/20081107060158im_/http://patras.indymedia.org/local/webcast/uploads/2008/05/araxthos1.jpg)
Τα οικονομικά συμφέροντα ποδοπατούν για ακόμη μια φορά -μετά τις φωτίες του καλοκαιρίου- το φυτικό και ζωικό πλούτο μιας εως τώρα ζωντανής περιοχης .
Από την άλλη, το ζωτικής σημασίας για την Ήπειρο, ποτάμι του Αράχθου στερεύει και μαζί του μαραζώνει και το πέριξ φυσικό περιβάλλον. Αιτία της καταστροφής του Αράχθου είναι η υπερεκμετάλλευση από τη ΔΕΗ με την "αυτονόητη" ανοχή των τοπικών αρχών.
Και η καταστροφή της φύσης συνεχίζεται σε κάθε της έκφανση ....
[ Υπόθεση ΧΥΤΑ (Κέρκυρα ) | από athens imc ]
Ενάντια στης φύσης τη λεηλασία αγώνας για τη γή και την ελευθερία
[ Δημόσιοι χώροι-Διήμερο ποδηλατών | Σχετκά με την εκτροπή του Αχελώου ]
Ενάντια στους νέους τσιφλικάδες
Την Παρασκεύη 18 Απριλίου οι μετανάστες που χρησιμοποιούνται από τους ντόπιους νεο-τσιφλικάδες γι α το μάζεμα των φραουλών στη Ν.Μανωλάδα ξεκίνησαν απεργία. Την επόμενη έκαναν πορεία στους δρόμους του χωρίου αντιδρώντας έτσι στα άθλια μεροκάματα και στις ακόμα χειρότερες συνθήκες κάτω από τις οποίες ζουν. Αύτο είχε φυσικά ως επακόλουθο την επίθεση των αφεντικών με στόχο την τρομοκράτηση των μεταναστών και των αλληλέγγυων κι αποτέλεσμα των τραυματισμό μερικών από αυτούς. Η Κυριακή βρίσκει τους περισσότερους εργάτες να έχουν επιστρέψει στη δουλειά, αφού αποφασίστηκε να δεχθούν την πρόταση των 26 ευρώ ως μεροκάματο. Και πλέον τα πράγματα "φαίνεται" να έχουν επιστρέψει στην καθημερινότητα.
[ Μετανάστες στην Πάτρα ]
Οι νόμοι καταργούνται στους δρόμους!
Την Τετάρτη, 19.03, χιλιάδες διαδήλωσαν ενάντια στη ληστρική ασφαλιστική μεταρρύθμιση, στους δρόμους των πόλεων της Δυτικής Ελλάδας (συνεχής και πλήρης κάλυψη των διαδηλώσεων στην υπόλοιπη χώρα από το Indymedia Αθήνας). Ενημέρωση από τις πορείες, όπως καταγράφηκαν στο IMC Πάτρας:
Στην Πάτρα η πορεία ήταν το ίδιο μεγάλη, αν όχι μεγαλύτερη αυτής του Δεκεμβρίου. Στην Κέρκυρα η συγκέντρωση του εργατικού κέντρου συγκέντρωσε περίπου 500 άτομα, μεγαλύτερη από κάθε άλλη φορά. Στον Πύργο έγιναν δύο ξεχωριστές πορείες με τα μαγαζιά, όμως, ανοιχτά. Αντίθετα στην Άρτα η κινητοποίηση ήταν μεγαλύτερη από κάθε άλλη φορά και στο πλευρό των διαδηλωτών βρέθηκαν και τα περισσότερα καταστήματα, που παρέμειναν κλειστά...
[ Η πορεία στην Αθήνα | ...και τη Θεσσαλονίκη ]
Αλληλεγγύη στους μετανάστες
Τα τελευταία χρόνια, χιλιάδες πρόσφυγες (κυρίως Αφγανικής και Κουρδικής καταγωγής) συνωστίζονται στις πύλες του λιμανιού της Πάτρας με την ελπίδα να μπουν σε κάποιο φορτηγό που πηγαίνει για Ιταλία. Η Ευρώπη-οχυρό έχει καθηλώσει τους ανθρώπους αυτούς να ζουν υπό άθλιες συνθήκες,σε έναν καταυλισμό από παραπήγματα, ενώ βιώνουν καθημερινά την ταπείνωση και την καταστολή των "φιλόξενων" αρχών της πόλης.
Το Σαββατοκύριακο 19/20 ιανουαρίου οι πρόσφυγες έλαβαν μια ανυπόγραφη "τελευταία προειδοποίηση" από τις τοπικές αρχές, να εγκαταλείψουν τον καταυλισμό τους.Μία μέρα μετά ο καταυλισμός περικυκλώθηκε από την αστυνομία. Οι πορείες αλληλεγγύης που πραγματοποιήθηκαν τις επόμενες μέρες δεν εμπόδισαν τις τοπικές αρχές να κατεδαφίσουν ένα κομμάτι του καταυλισμού στις 23 Ιανουαρίου. Όμως κανένας δεν μπόρεσε να προβλέψει τι θα γινόταν. Την Τρίτη 29 Ιανουαρίου,σε μία πρωτοφανή κίνηση, το μεγαλύτερο μέρος των προσφύγων (πάνω από 1000 άτομα) συμμετείχαν σε πορεία αλληλεγγύης, ζητώντας δικαίωμα για αξιοπρέπεια και άσυλο. Η πορεία άφησε εμβρόντητες τις τοπικές αρχές, μιας και το θέμα πήρε μεγάλες διαστάσεις, και (σύμφωνα με τα τοπικά ΜΜΕ) ο κατεδαφισμός του καταυλισμού αναβλήθηκε. Για την ώρα, η αλληλεγγύη νίκησε στην Πάτρα!
Από τις επόμενες κιόλας μέρες μετά από την πορεία ο καταυλισμός βρίσκεται σε μια «ιδιότυπη» κατάσταση πολιορκίας, οι συλλήψεις μεταναστών συνεχίζονται και ο νομός Αχαΐας έχει υψώσει σύνορα για τους μετανάστες. Στο ίδιο κλίμα κι οι δηλώσεις των αρχών (Νομαρχιακό συμβούλιο - Δήμος-Φούρας - Κυβέρνηση). Η απάντηση των ίδιων των μεταναστών ήταν μια ακόμα μεγαλειώδης πορεία στις 19 Φλεβάρη(με περισσότερα από 1000 άτομα). Τέλος οι ύποπτες κινήσεις «καλής» θέλησης(Προσωρινή Εποπτεία και Στέγαση ανηλίκων μεταναστών) λειτουργούν κυρίως για τη χαρτογράφηση των μεταναστών και για την απομάκρυνση τους από την Πάτρα.
Ανακοινώσεις
Ανακοίνωση ΑΚΠ (Αντιεξουσιαστική Κίνηση Πάτρας)
Oι μάσκες του καρναβαλιού θα κρύψουν τη βαρβαρότητα; (Δίκτυο Κοινωνικής Υποστήριξης Προσφύγων)
"Σκούπα" σε μπάτσους και αφεντικά (Αυτοδιαχειριζόμενο στέκι Παλιάς Πόλης)
Να σταματήσει η ρατσιστική επιχείρηση-σκούπα στο λιμάνι της Πάτρας (Κίνηση Απελάστε τον Ρατσισμό)
Καταγγελία για διώξεις προσφύγων (Πορεία Αριστερή)
Patras' Carnival, Patras' Canibal (Κοινό κείμενο καταγγελίας των τριών Ομάδων αλληλεγγύης στους πρόσφυγες Λέσβου, Χίου, Σάμου)
Το Πρώτο Θέμα είναι οι μετανάστες (ΣΕΚ Πάτρας)
Μετανάστες και κράτος : Το χρονικό μιας προαναγγελθείσας εξέγερσης (ΕΕΚ Κ.Ο Πάτρας)
Χρονικό
[ Προηγούμενο κεντρικό για μετανάστες | Ολόκληρο το μαφιόζικου τύπου ανυπόγραφο κείμενο που μοιράστηκε ]
Απόπειρα "χαρτογράφησης" των κινημάτων της Δυτικής Ελλάδας
Το εγχείρημα του Indymedia Πάτρας έχει ξεκινήσει, ευθύς εξαρχής, στη λογική της ενδυνάμωσης και της αποκέντρωσης της αντι-πληροφόρησης. Στο πλαίσιο αυτό, θα δημοσιευτούν σύντομα μια σειρά από κεντρικά θέματα που θα ενημερώνουν, συνοπτικά, για την κινηματική δραστηριότητα ανά περιοχές της Δυτικής Ελλάδας. Τα κεντρικά αυτά θα χωριστούν στις εξής γεωγραφικές περιοχές: Πελοπόννησος, Ιόνια νησιά και Ήπειρος ενώ επιπλέον κεντρικά θα καλύψουν την κινηματική δραστηριότητα στην Πάτρα και τα Ιωάννινα.
Έτσι, θα θέλαμε να ζητήσουμε από όσες συλλογικότητες, πρωτοβουλίες κατοίκων και τυχόν άτομα το επιθυμούν, να δημοσιεύσουν αυτο-παρουσιάσεις, ειδήσεις, κείμενα, μπροσούρες και ότι άλλο θέλουν να δουν στο αφιέρωμα του IMC-Patras. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε φυσικά να επικοινωνήσετε μαζί μας στη διεύθυνση imc-patras-contact.
Να πάρουμε την πληροφόρηση στα χέρια μας!
[ Δημοσιεύστε | Αρχείο IMC Patras ]
Είμαστε όλοι μετανάστες!
Το πρωί της Πέμπτης 8 Νοέμβρη, ο δεκατετράχρονος αφγανός Μ.Χ. είχε κρυφτεί κάτω από φορτηγό το οποίο ήταν σταθμευμένο στο λιμάνι και έτοιμο για απόπλου προς Ιταλία. Κατά τη διάρκεια ελέγχου, άνδρας του λιμενικού άρχισε να χτυπά τον δεκατετράχρονο με μαχαίρι. Παρά τις κραυγές του Μ.Χ., ο λιμενικός συνέχισε, βρίζοντάς τον ταυτόχρονα.
Το περιστατικό αυτό φυσικά δεν είναι μεμονωμένο, απλά ήταν ένα από τα λίγα που είχαν έρθει στην επιφάνεια μέχρι τότε. Τρεις εβδομάδες μετά ένας ακόμη αφγανός οδηγείται στο νοσοκομείο, αυτή την φορά από επίθεση οδηγού φορτηγού, στο οποίο προσπάθησαν να κρυφτούν μαζί με έναν ακόμα μετανάστη. Ακολουθεί γενικευμένη συμπλοκή. Την επόμενη μέρα η προκλητική συμπεριφορά των μπάτσων προκαλεί νέο πετροπόλεμο...
Τα τοπικά ΜΜΕ φροντίζουν φυσικά για την διαμόρφωση της κοινής γνώμης, είτε παραπληροφορώντας μεταμορφώνοντας τα θύματα σε θύτες, είτε παρουσιάζοντας τις επιθέσεις σαν "αναγκαίο κακό" για την επίλυση του "προβλήματος" των μεταναστών στην Πάτρα, στην προσπάθειά τους να τρομοκρατήσουν και να δημιουργήσουν ένα άκρως ξενοφοβικό κλίμα. Ο Δήμος Πατρέων συμμετέχει σύσσωμος σε ρατσιστική συγκέντρωση... Κι έτσι, όλο και περισσότεροι/ες νιώθουμε φυλακισμένοι/ες στην ίδια μας την πόλη.
Ανταπόκριση από την πορεία μηδενικής ανοχής στους ένστολους δολοφόνους και φωτογραφίες.
[ Προκήρυξη από το Στέκι Παλιάς Πόλης | Καταγγελία ]
Το Indymedia Πάτρας ξεκινάει τη λειτουργία του
Συνέλευση του IMC-Patras, Παρασκευή 7.12
7μμ στο Παράρτημα
|
Καλώς ήρθατε στη δοκιμαστική σελίδα του IMC-Patras!
Η λειτουργία του Indymedia Patras ξεκίνησε στα πλαίσια της αποκέντρωσης της αντιπληροφόρησης. Σκοπός είναι όχι μόνο να δωθεί περισσότερη σημασία σε γεγονότα τα οποία πολλές φορές θάβονται λόγω του μεγάλου όγκου πληροφορίας στο IMC Athens. Επιπλέον, με την απαραίτητη συμμετοχή του κόσμου στο εγχείρημα αυτό, το Ιndymedia Patras δεν θα παραμείνει απλώς ένα site αλλά θα αποτελέσει έναν ευρύτερο πυρήνα αντιπληροφόρησης και συντονισμού στην πόλη της Πάτρας και την ευρύτερη περιοχή.
Θα θέλαμε να ξεκαθαρίσουμε από την αρχή ότι το IMC Patras είναι τελείως ανεξάρτητο από αυτό της Αθήνας, όμως σε καμία περίπτωση ανταγωνιστικό. Άλλωστε, σκοπός της λειτουργίας του καινούργιου IMC είναι και η αποσυμφόρηση του αθηναϊκού από ειδήσεις τοπικού χαρακτηρα.
Σε αυτό το σημείο να τονιστεί πως η Πολιτική Δημοσίευσης του Ιndymedia Patras είναι ίδια με αυτή του Αthens με μία μικρή διαφοροποίηση: Eπειδή δεν θέλουμε να πέσουμε στην παγίδα των διπλών δημοσιεύσεων στα δύο site, το Patras θα αποτελεί χώρο μόνο για δημοσιεύσεις τοπικού χαρακτήρα (δηλαδή της Πάτρας,της Πελοποννήσου και της δυτικής Ελλάδας).
Μια διαφοροποίηση που υπάρχει στην διαχείρηση του site είναι ότι στο IMC Patras θα υπάρχει προέγκριση δημοσίευσης. Πιο συγκεκριμένα, μία δημοσίευση θα παραμένει στα κρυμμένα μέχρι να τη δει κάποιος/α από την Συντακτική Ομάδα, κάτι το οποίο θα γίνεται άμεσα. Αν τηρεί την Πολιτική Δημοσίευσης θα εμφανίζεται στη δεξιά στήλη και αν όχι θα παραμένει στα κρυμμένα (τα οποία θα είναι προσβάσιμα εδώ).
Η ιστοσελίδα βρίσκεται ακόμη σε δοκιμαστικό στάδιο, επομένως καλούμε όλες τις χρήστριες και όλους τους χρήστες να δείξουν κατανόηση και να μας υποδεικνύουν τυχον προβλήματα που μπορεί να προκύψουν κατά την χρήση της.
[ Patras IMC | Πολιτική Δημοσίευσης | Athens IMC ]
|
ανά κατηγορίες | ανά ημέρα |
Τοπικά Νέα![](/web/20081107060158im_/http://patras.indymedia.org/local/images/feed-icon-14x14.png) |
Εξαπλώνεται το μέτωπο κατά των νόμιμων ληστών 5 Νοεμβρίου 2008, 11:49μμ
Αλληλεγγυη στους κρατουμενους των ελληνικων κολαστηριων 4 Νοεμβρίου 2008, 04:31μμ
ασφαλήτες - οπκε - ζητάδες : βλέπε Πανεπιστήμιο Π. 3 Νοεμβρίου 2008, 09:17μμ
Συγκέντρωση σκουπιδιών στο δημαρχείο της Λευκίμμης 3 Νοεμβρίου 2008, 03:47μμ
Νέα διαμαρτυρία στην Άρτα ενάντια στην καταστροφή της πλατείας Σκουφά. 2 Νοεμβρίου 2008, 08:26μμ
Καίγεται το δάσος της Στροφυλίας... 1 Νοεμβρίου 2008, 08:55μμ
Παρέμβαση οπαδών κατά της εκτροπής Αχελώου (video- Αγρίνιο) 1 Νοεμβρίου 2008, 10:39πμ
Ανοικτή διαχειριστική συνέλευση Παραρτήματος 31 Οκτωβρίου 2008, 09:05μμ
Συγκέντρωση εργαζομένων και αποκλεισμός κόμβου στο Αγιος Ανδρέας 30 Οκτωβρίου 2008, 10:20μμ
Άλσος Γριμπόβου 30 Οκτωβρίου 2008, 07:59μμ
Πορεία των πυρόπληκτων της Ηλείας την 28η Οκτωβρίου 29 Οκτωβρίου 2008, 06:20μμ
Παρέμβαση σχετικά με την 28η Οκτωβρίου στην Καλαμάτα 28 Οκτωβρίου 2008, 05:40μμ
Πορεία ενάντια στη ρύπανση-καταστροφή του ποταμού Ευρώτα (Σπάρτη). 24 Οκτωβρίου 2008, 08:45μμ
Μαφιόζικη επίθεση σήμερα το πρωί στο Νοδάρο 23 Οκτωβρίου 2008, 06:45μμ
Απο Άρτα, δράσεις για την απεργία αλλά και ενάντια στην καταστροφή δημόσιας πλατείας 22 Οκτωβρίου 2008, 01:59πμ
Ανταπόκριση από την πορεία στην Καλαμάτα. 21 Οκτωβρίου 2008, 06:47μμ
Περί της πορείας στη Πάτρα 21 Οκτωβρίου 2008, 03:18μμ
Πανεπιστημιο Πατρών - Ανακοίνωση για την προστασια πνευματικής ιδιοκτησιας 20 Οκτωβρίου 2008, 05:34μμ
Δυτ.Αιγιάλεια-θέση Παπανικολού:Άλλος ένας παράνομος Χ.Υ.Τ.Α. - έγκλημα 19 Οκτωβρίου 2008, 11:57μμ
φασιστες στην ακρατα 19 Οκτωβρίου 2008, 00:28πμ
Νέα εκδήλωση στην Άρτα ενάντια στην καταστροφή της δημόσιας πλατείας για να γίνει πάρκιγκ 17 Οκτωβρίου 2008, 05:48μμ
Τι έγινε στην Τρίπολη; 17 Οκτωβρίου 2008, 12:37μμ
Με τη βία της εξουσίας προς ΧΥΤΑ στο Ελληνικό Ιωαννίνων 15 Οκτωβρίου 2008, 04:36μμ
Άβατο ο χώρος κράτησης των προσφύγων 14 Οκτωβρίου 2008, 09:40μμ
Σχετικά με την εκδήλωση στην Άρτα, ενάντια στην κατασκευή πάρκιγκ 14 Οκτωβρίου 2008, 00:42πμ
αντιρατσιστικο festival πατρας 10 Οκτωβρίου 2008, 04:25μμ
Καταλήψεις στα Λύκεια της Πάτρας 10 Οκτωβρίου 2008, 02:22μμ
Νέα απόλυση του εκδότη της Πρώτης Πύργου 9 Οκτωβρίου 2008, 10:14μμ
Άθλιες συνθήκες κράτησης προσφύγων στο container του λιμανιού της Πάτρας (video) 8 Οκτωβρίου 2008, 10:10μμ
Νεοφιλελεύθερη προπαγάνδα για μετανάστες 8 Οκτωβρίου 2008, 09:59μμ
| Έντυπα-Αφίσες-Προκηρύξεις |
Αλληλεγγύη στους 4 διωκόμενους συντρόφους και σε όσους αντιστέκονται 27 Οκτωβρίου 2008, 05:18μμ
Η κ α ύ σ η τ ω ν ν ε κ ρ ώ ν 19 Οκτωβρίου 2008, 11:14μμ
5ο τεύχος Pugna 17 Οκτωβρίου 2008, 04:34πμ
Ανακοίνωση του Δικτύου για τους πρόσφυγες της Πάτρας 15 Οκτωβρίου 2008, 11:16μμ
Συλλαλητήριο στη Πρέβεζα Τετάρτη 22/10 13 Οκτωβρίου 2008, 04:58μμ
Απολυση στο Μανιατοπουλο 11 Οκτωβρίου 2008, 11:50πμ
Εκδήλωση στην Άρτα 11 Οκτωβρίου 2008, 11:13πμ
ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ, ΠΛ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ 17,18 ΟΚΤΩΒΡΗ 2008 10 Οκτωβρίου 2008, 12:32μμ
Αντιπολεμική διαδήλωση στο Άκτιο 7 Οκτωβρίου 2008, 11:45μμ
Θηρία Ενήμερα - πρώτο Πατρινό τεύχος (Οκτώβρης 2008) 5 Οκτωβρίου 2008, 02:21μμ
Το «Σύμφωνο για τη Μετανάστευση και το Άσυλο» 2 Οκτωβρίου 2008, 09:25μμ
Κάλεσμα Για Κλιματική Δράση / A Call to Climate Action 1 Οκτωβρίου 2008, 08:40μμ
ΕΕΚ: Εκδήλωση:Παγκόσμια οικονομική κρίση και οι προοπτικές της επαναστατικής αριστεράς 29 Σεπτεμβρίου 2008, 09:05μμ
Ψήφισμα του Δικτύου Δράσης για την Κοινωνική Εργασία 25 Σεπτεμβρίου 2008, 08:09μμ
Διήμερο LIVE 24 Σεπτεμβρίου 2008, 04:04μμ
| Αναλύσεις |
Η ΠΟΤΑ Μεσσηνίας και... τα γήπεδα του γκολφ 3 Νοεμβρίου 2008, 08:45μμ
ΔΑΚΡΥΓΟΝΑ:H XHMEIA ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ(Κειμενο οπαδων του ΑΡΗ) 13 Οκτωβρίου 2008, 03:14μμ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΑΜΠΟΚΑΣ 28 Σεπτεμβρίου 2008, 05:07μμ
Τα γκρίζα ανθρωπάκια 16 Σεπτεμβρίου 2008, 07:38μμ
Τα ζώα και οι Άνθρωποι 9 Σεπτεμβρίου 2008, 11:52μμ
Μπροσούρα Α.Κ. Πάτρας 1 Σεπτεμβρίου 2008, 06:42μμ
Ενάντια στα κέντρα «φιλοξενίας» της κυριαρχίας 28 Αυγούστου 2008, 12:25μμ
Ας μιλήσουμε (ελάχιστα) για κινηματική πληροφόρηση ή ας αναλύσουμε (ελάχιστα) το indymedia 26 Αυγούστου 2008, 05:52μμ
Λιγα λόγια και σκέψεις για ένα διήμερο(25&26 / 7) που έγινε και μια δραση που γίνετε τωρα. 8 Αυγούστου 2008, 00:26πμ
Γαμο τΟ θεο τους 19 Ιουλίου 2008, 03:19μμ
| Αναδημοσιεύσεις |
Οικολογικό πάρκο ο Πάρνωνας 6 Νοεμβρίου 2008, 08:47μμ
Στερνό αντίο στον ΕΛΑΣίτη 6 Νοεμβρίου 2008, 08:41μμ
Μαζική η συμμετοχή στις φυλακές Σταυρακίου 5 Νοεμβρίου 2008, 05:19μμ
Έκλεισε η κεραμοποιία Κατσίκης 5 Νοεμβρίου 2008, 05:14μμ
Νέοι αποχαρακτηρισμοί στην Ελαφόνησο 4 Νοεμβρίου 2008, 09:09μμ
Απειλή σκουπιδοποίησης του Ταΰγετου 4 Νοεμβρίου 2008, 09:04μμ
Διεκδικήσεις μονών στον Αμβρακικό 3 Νοεμβρίου 2008, 04:04μμ
Σκουπα στο Λιμάνι-Ποινές σε αφγανούς για χτίσιμο παραπηγμάτων! 2 Νοεμβρίου 2008, 05:11μμ
15600 στρέμματα "φιλέτο" προσπαθεί να κάνει οριστικά δικά της η Εκκλησία 31 Οκτωβρίου 2008, 07:45μμ
Παρέμβαση της Πατρινής επιτροπής κατά της ακρίβειας 30 Οκτωβρίου 2008, 08:38μμ
| Βιβλιοθήκη |
Φωτορεπορτάζ για τη μόλυνση των υδάτων της Λευκίμμης 1 Οκτωβρίου 2008, 07:41μμ
Πρωτοβουλία Αυτόνομων της Νήσου του Πάσχα 17 Ιανουαρίου 2008, 11:58μμ
Νικόλαος Κονεμένος "Τα ματογυαλια" 8 Ιανουαρίου 2008, 02:14μμ
Η ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΑΠΑΤΗ 26 Δεκεμβρίου 2007, 11:15πμ
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ 19 Δεκεμβρίου 2007, 00:04πμ
ΑΝΑΡΧΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΤΡΑΣ" 15 Δεκεμβρίου 2007, 10:55μμ
ΑΝΑΡΧΙΚΕΣ/ΑΝΑΡΧΙΖΟΥΣΕΣ ΟΜΑΔΕΣ 5 Δεκεμβρίου 2007, 02:53μμ
"ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΣΕΤΙΛΙΝΗΣ" Μια μυθιστορηματικη βιογραφια 27 Νοεμβρίου 2007, 11:56μμ
Αποσπασματα απο Βιβλίο που μιλάει για τα βασανιστήρια της Χούντας στην Πάτρα 26 Νοεμβρίου 2007, 11:22μμ
|
Συνεχίστε στις ειδήσεις του Indymedia >>
Δείτε τις κρυμμένες ειδήσεις >>
|